9V Li-Ion aku - Elektronické konstrukce

Přejít na obsah
Nabídka

9V Li-Ion aku

Li-ion aku
Do multimetrů jsem používal klasické primární 9V baterie. Po nějaké době se napětí baterie zmenšilo. Na multimetru  blikal symbol vybité baterie. Měření bylo nepřesné. Na klasické baterie byl provoz multimetrů drahý a tak jsem začal používat nabíjecí 9V NiMh akumulátory.
Jmenovité napětí je 8,4V. Výrobce udával kapacitu 150 mAh, ale ve skutečnosti byla u nového 110 mAh. I když jsem třeba měsíc multimetr nepoužíval a potom ho zapnul, samovybíjením byla baterie vybitá. Postupem času se zvětšuje vnitřní odpor a baterie ztrácí kapacitu.
K měření používám dva multimetry.
Multimetr YF-3503 signalizuje vybitou baterii při napětí 6,8V, multimetr MS8222H při napětí 6,9V.
Protože NiMh akumulátory mají velké samovybíjení a malou kapacitu a musel jsem je často nabíjet, tak jsem si pořídil nabíjecí 9V Li-Ion akumulátory. Jmenovité napětí je 7,4V. Výrobce udává na obalu kapacitu 800 mAh, ale není to pravda. Skutečná kapacita, kterou jsem naměřil byla 428 mAh.

Když porovnám vlastnosti NiMh akumulátoru s tímto, tak 9V Li-ion akumulátor má mnohem lepší vlastnosti. Nabíjí se přes mikro USB konektor, který je osazený v baterii. K nabíjení stačí USB výstup z PC, napájecí zdroj 5V nebo power banka. Při napětí 8,4V na akumulátoru se ukončí nabíjení.
Na boku akumulátoru je tlačítko pro rychlou kontrolu nabití akumulátoru. Signalizuje sloupec 4 LED.
Při nabíjení svítí všechny LED.
nabíjení aku
nastavený vyb.proud - 0,2A
ukončení vybíjení při napětí 6V
naměřený čas, napětí a kapacita
aku - 0,428Ah
Návrat na obsah