CB a 28 - 29 MHz - Elektronické konstrukce

Přejít na obsah
Nabídka

CB a 28 - 29 MHz

Antény
Vertikální anténa na CB pásmo 27 MHz nebo na ama. 28 a 29 MHz pásmo.

Zářič je vyrobený ze dvou dílů z Al. drátu průměr 6 mm. Na 27 MHz je dlouhý 132 cm. Když potřebuji přelatit na druhé pásmo, tak jej rozpojím a vyměním horní díl za druhý. Délka antény na 28 a 29 MHz je 120 cm. Změnou délky zářiče se přeladím na druhé pásmo.
Díly se spojí zasunutím do trubičky z Pz. plechu vnitřní průměr 6 mm délky 13 cm. Prodlužovací cívka antény je navinutá na dřevěném jádru průměr 22,5 mm délky 12 cm, které je na jednom konci zkosené na průměr 16 mm v délce asi 6 cm. Je zapuštěné a přilepené v magnetu z elektromotoru průměr 75 mm. V ose dřevěného jádra je vyvrtaný otvor průměr 6,5 mm do hloubky 5,5 cm, do kterého se zasune Al. zářič a zalepí. 4,5 cm od konce zkoseného jádra se kolmo k ose provrtá otvor průměr 8 mm. Ten je tam pro samořezný šroubek.
1 cm od konce zářiče se provrtá otvor průměr 2,5 mm na samořezný šroubek  průměr 3 mm, kterým se přišroubuje konec navinuté cívky. Cívka má 9 závitů Cul drátu průměr 1,2 mm bez mezer. Cívky se vinou s mezerou, která je přibližně stejného průměru jako Cu vodič. Měl jsem málo Cu drátu, tak jsem cívku navinul bez mezer. Indukčnost cívky je 1,987 μH.
Druhý konec cívky je přišroubovaný vrutem do dřeva, aby se cívka neodvinula. Celá cívka je nalakovaná akrylovým lakem a omotaná izolační páskou.
Z Pz. plechu je vyrobená příchytka pro BNC konektor, který je umístěný asi 1 cm od konce cívky. Příchytka je přilepená k magnetu. Pro efekt je na zářiči nasazený plastový vršek od silikonového tmelu který je seříznutý na průměr zářiče. Není to žádná DX anténa. Vzhledem k tomu, že je to zkrácená anténa, tak účinnost je malá. Anténu používám jako magnetku na zábradlí balkonu v paneláku.
PSV na 80 kanálech CB je 1:1. Na ama pásmu 28 MHZ je 1:1, na 29,650 MHz 1:1,2.

Návrat na obsah